SON DAKİKA
Aksa Haber Bursa

Ilıpınar Su Kaynağına Can Suyu

Ilıpınar Su Kaynağına Can Suyu

Tarihi dokusu ve eşsiz doğa güzelliği ile Orhangazi Ilıpınar’daki su kaynağı yağışların azalması üzerine azalarak içinde yaşayan balık türlerini de tehlikeye sokmuştur. Orhangazi Belediyesi Ilıpınar Höyüğündeki su kaynağında yaşayan balıklar için Tankerle su taşıma işlemlerini başlatarak hem canlıları koruyarak hemde eski görünümüne kavuşmasını sağlamak amacıyla can suyu oldu.

Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın, Tarihi dokusu ile bilinen Ilıpınar Höyüğünde yapılan kazılarda dünyanın en eski eşyaları ve mezarları elde edilmiştir. İlk kez 1948 yılında Türk araştırmacılar tarafından keşfedilip bilim dünyasına duyurmuştur. Bursa Bölgesinin En eski yerleşim birimi olduğu belirtilen Ilıpınar Höyüğünde yapılan kazılar sonucunda M.Ö 5400 yıllarına dayanan ve dünyanın en eski eşyaları ile mezarlığı bulunan çok sayıda tarihi eserler bulunmuştur.

Ilıpınar Höyüğü böylesine eski tarihe dayanırken hemen yanı başında bulunan su kaynağı yağışların azalması ve sıcakların artmasıyla birlikte kuruma noktasına gelmiştir. Belediye olarak su tankerlerimiz ile birlikte su takviyesi yaparak içinde yaşayan canlı türlerine bir nebze de olsa can suyu olmaya çalıştık. Ilıpınar Höyüğü için tüm çalışmalarımızı tamamlayıp Bakanlığımıza sunumumuzu yaptık. Tarihi dokusuna dokunmadan oradaki mesire alanı olsun su kaynağı olsun eski görünümüne kavuşması için konunun takipçisi olacağız.

Tarihi ile mesire alanı ile ve eşsiz güzelliğine dokunmadan yine eski görünümüne kavuşması için bizler çalışmalarımızı başlattık. Su kaynağında bulunan canlılara zarar gelmemesi için tankerlerimiz ile can suyu olmaya devam edeceğiz. Eski görünümüne kavuşması için bizler bu konuda elimizden gelen bütün gayreti göstereceğiz” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ