SON DAKİKA
Aksa Haber Bursa

Süleyman Soylu: Bir iki sayfalık bildirilerle had bildireceklerini sananlar var

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Montrö bildirisiyle ilgili “Sonuçta hala bizi vesayet dönemlerinin ülkesi gören bir iki sayfalık bildirilerle had bildireceklerini sananlar var. Bunlar Türkiye’nin bugün geldiği noktayı kavramaktan çok uzaktır.” düşüncesini dile getirdi.

Montrö Boğazlar Sözleşmesi’yle ilgili 104 emekli amiralin imzaladığı bildiriyi sert tepki gösteren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Kafaları hesap makinelerinin ötesine geçmemiş zihniyetlerdir. Bu bildirilere karşı ciddi bir tepkimiz var. Hiç bir noktasında boş bırakamayız. Birilerinin küçük kafalarına uyup geriye gidemeyiz.” açıklaması yaptı.

Soylu’nun açıklamasından öne çıkanlar şöyle:

Sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu vizyon, Türkiye’yi soktuğu büyük rekabet gücü ve her alanda tüm kurumların ilerleme konusundaki gayretlerini arttırmış, heyecanlı yarış içerisinde olmaya sevk etmiştir. Bu yollar açılmamış, bu iradeler konulmamış olsaydı bugün yerli ve milli diye övünerek anlattığımız vizyonlarımız yerlerinde elimizi dışarıya açtığımız, başkalarının yazılımlarına mahkum olduğumuz bir tablonun esiri haline gelmiş olabilirdik. 

Montrö bildirisine tepki

Türkiye dijitalleşmeden korkan değil onu sürükleyen ülke konumundadır. Bugün bu ülke kendi uçağı ve helikopterini üretme derdindedir. Sonuçta hala bizi vesayet dönemlerinin ülkesi gören bir iki sayfalık bildirilerle had bildireceklerini sananlar var. Bunlar Türkiye’nin bugün geldiği noktayı kavramaktan çok uzaktır. Kafaları hesap makinelerinin ötesine geçmemiş zihniyetlerdir. Bu bildirilere karşı ciddi bir tepkimiz var. Hiç bir noktasında boş bırakamayız. Birilerinin küçük kafalarına uyup geriye gidemeyiz. 

112 Acil Çağrı yazılımı

Bizim e-devlet çeşitliliği ABD’de sunulan e-devlet hizmetlerinden farklıdır. Bizim evlatlarımızın yazdığı 112 Acil Çağrı yazılımımız uluslararası ödüle layık görülmüştür. Hepimiz gaza bastık. Bütün kurumlarımız ciddi bir atak ortaya koydu. Bürokrasinin azaltılması demektir. 

Eğer özel sektör vatandaşların talepleri doğrultusunda kendisini dönüştürebiliyorsa, devlet bunu yapmazsa hizmet sunumlarında geride kalır. Bu devlete itibar kaybettirir. Türkiye geri kalmamış, tam tersi dijital devrimi vatandaşına hizmet sunumu, tasarrufuyla beraber bütünleştirmeye başlamıştır. 

“186 hizmeti e-devlet’e taşıdık”

Yine Bakanlığımız e-başvuru sistemini kurdu. 186 hizmeti e-devlet sistemine taşıdık. Bakanlıklar arasında bizim ilk kurduğumuz sistemler arasındadır. Biz koronavirüsün geleceğini bilmiyorduk ama e-başvuru bizim o kadar çok işimize yaradı ki bizden gelişmiş devletlerin yapamadıklarını bu salgın döneminde yapmış olduk. Seyahat belgeleri dahil olmak üzere bir çok meseleyi e-başvuru üzerinden alıp vatandaşımızın cep telefonuna iletebilme kapasitesine sahip olduk. 

E-başvuru

Geçen çay ya da fındık sezonunda ne yapılacak, bu üreticiler nasıl memleketlerine gidilecek dendiğinde konvansiyonel yöntem herhalde kaymakamlıklara gidip izin almaktı. Vatandaş e-başvuruya gitti, bizim Çaykur’dan aldığımız listedeki ismini buldu. Nereye gitmek istediğini söyledi, aynı araçla gitmek istediği 3 kişiyi işaretledi, 2 dakika içerisinde kendi cep telefonuna, gittiği ildeki Valiliğe, Jandarmaya bu sistem aynı anda iletildi. Ne vatandaş sıkıntı çekti, ne kağıtla karşı karşıya kaldı. Yolda çevrildiğinde cep telefonundan belgesini gösterdi. Bundan 10-20-30 yıl önce böyle bir şey söylenseydi herhalde bu bilim kurgu filmi olarak değerlendirilirdi. Atılan her teknoloji adımımız bizim de bilmediğimiz süreçlerde murad edilenden çok faydasını gördük. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ