SON DAKİKA
Aksa Haber Bursa

GENÇLER, KÜLTÜREL MİRAS MESLEKLERİNİ GELİŞTİRECEK

GENÇLER, KÜLTÜREL MİRAS MESLEKLERİNİ GELİŞTİRECEK

Gençlerin, kültürel miras meslekleri alanında gelişmelerini ve kültür mirasları üzerine yapılmış çalışmalara ilişkin tecrübe alışverişi yapmalarını sağlamak amacıyla, Gürsu Belediyesi’nce “Gençlik-Avrupa Kültür Mirası Projesi (Youth-European Cultural Herıtage)” oluşturuldu.

Erasmus KA2 projesi kapsamında; Polonya, İtalya, Çekya, İspanya, Bulgaristan ve Türkiye’den Gürsu Belediyesi ile oluşturulan “Gençlik-Avrupa Kültür Mirası Projesi” kapsamında, Bursa İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, TÜRSAB Güney Marmara Bölge Temsilciliği, Bursa Büyükşehir Belediyesi Dış İlişkiler Daire Başkanlığı, dünya kültür mirası listesinde bulunan Cumalıkızık’ın yetkilileri ve Hanlar Bölgesi yetkilileriyle bilgi paylaşımında bulunuldu.

“Bursa’mızın zengin tarihinden gelen kültür mirasıyla ilgili işleri geliştirme ve geleceğe taşıma yönünde gençlerimizin enerjilerini ve üretkenliklerini kullanma noktasındaki yüksek motivasyonun farkındayız” diyen Gürsu Belediye Başkanı Mustafa Işık“Bursa’mızın Avrupa’da tanıtılması ve turizmden hak ettiği payı alması önemli. Projemiz, gençlerimizin, dünya kültürel miraslarıyla ülkemiz kültürel miraslarının değerlerini vurgulayacak ortak çalışma alanlarında var olabilmelerine öncülük edecek. Bizlere düşen görev, gençlerimizin kültür alanındaki çalışmalarına destek olmak ve onları bu yönde teşvik etmek. Bursa’mızın zengin tarihinden gelen kültürel miras mesleklerinin de geleceğe taşınmasına katkı sağlamış olacağız.” dedi.

Bursa İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Kamil Özer, TÜRSAB Güney Marmara Bölge Temsil Kurulu Başkanı Murat Saraçoğlu, Bursa Büyükşehir Belediyesi Dış İlişkiler Daire Başkanı Abdülkerim Baştürk, Bursa Tarihi Çarşı ve Hanlar Birliği Derneği Yönetim Kurulu Üyesi İsa Altıkardeş ve Bursa Unesco Bürosu yetkilileri ile birlikte dünya kültür mirası listesinde bulunan Cumalıkızık yetkilileri ile görüşen Gürsu Belediyesi Başkan Yardımcısı Adem Yıldırım ve Proje Koordinatörü Arzu Kırayoğlu, proje hakkında bilgiler sunarak işbirliği konuları üzerine istişarelerde bulundular.

Ulusötesi dernekler ağı içinde, kültürel miras meslekleri alanında gençlere destek ve danışmanlık ile ilgili hizmetler sunulacak projeyle, kültür sektöründeki gençler, iş temsilcileri ve gönüllüler için çevrimiçi araçların bulunduğu bir platform oluşturulacak.

Projenin, kültürel miras mesleklerinin sosyal ve eğitimsel değerinin, istihdam üretilmesine, ekonomik büyümeye ve sosyal uyuma katkısı bağlamında değer katması amaçlanmakta.

Projeyle; eğitimler, atölye çalışmaları ve kişiselleştirilmiş tavsiyelerle, gençlik liderlerini ve gençliği eğitmek, gençlik çalışanları ve çalışma temsilcilerinin kültür alanıyla ilgili iyi uygulamaların değişimi konularında gelişmelerini, Avrupa platformunda var olmalarını sağlamak hedefleniyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ