SON DAKİKA
Aksa Haber Bursa

Chandler Ceviz Fidanı Yetiştiriciliği Sektörü Gelecekteki Durumu

Chandler Ceviz Fidanı Yetiştiriciliği Sektörü Gelecekteki Durumu

Ceviz fidanı yetiştiriciliğine sürekli talep olması nedeniyle ülkemiz topraklarında yetiştirilebilen chandler ceviz fidanı için üretim düşmeden ilerleyecek gibi görünmektedir.

Bir alanda doğru toprak zemini ayarlandığı var sayılırsa ceviz bahçesi kurulabilir. Türkiye’de geniş bir ilgi gören ceviz yetiştiriciliği hızlı tüketimi de bünyesinde barındıran bir süreçtir. Üretilen meyveler hasat yapıldığı andan itibaren kısa denebilecek bir sürede satılır. Hızlı tükenen bir ceviz söz konusu olduğu için, ihtiyaçlar devam ederken farklı ülkelerden bizdekilere göre daha kalitesiz cevizler kullanılmaktadır. Yani üretimde ihtiyaca göre daha az bir durum vardır ve bunun anlamı daha fazla üretici lazım demektir.

Yetiştirmeye son derece uygun bir zemin olduğu halde ceviz yetiştirmenin karı yeterince anlaşılmamıştır. İhraç edebilecek düzeyde olmamız gerekirken aksine farklı ülkelerden mal alıyor olmamız ayrıca soru işaretidir.

Chandler Ceviz Fidanı Ne Kadar Ürün Verir?

Chandler ceviz ağacı ne kadar ürün veriyor sorusuna gelince, ortalama rakamlar sunmak mümkündür. Chandler Ceviz meyvesi yetiştiriciliği yapan biri, 10 yaşındaki ağaçtan 50 kilo meyve alabilmektedir. Bu verimlilik 20 yaşındaki ağaçlarda iki katına çıkacaktır.

  • Bir ceviz ağacından yeterli miktarda verim alabilmek için bazı detaylar atlanmadan yerine getirilmelidir.
  • Zamanında, eksiksiz bir bakım yapılmalıdır.
  • Toprak ve fidanın kalitesi önemlidir. Bazı toprak çeşitleri ek bakım gerektirebilir. Özellikle suyu çok tutan ve hiç tutmayan toprak türlerinin karışımları iyi olmalı, eklenmesi gereken maddeler iyi takip edilmelidir.
  • Ceviz fidanı aşılı ve sertifikalı olarak satın alındığı zaman, doğru ürün tercih edilmiş olur ve bu durum verimi artıracaktır.

Hava Koşulları ve Chandler Ceviz Bahçesine Etkileri

Diğer ağaçta yetişen meyvelerde olduğu gibi chandler ceviz fidanı üretimi yapmak için de hava şartlarını dikkate almak gerekir. Araziye etki eden ve gelecekte etmesi olası durumlara göre işlemler yapılmalıdır. Örneğin ağaçları yerinden sökecek kadar güçlü rüzgar olasılığı araştırılmalıdır. Şiddetli rüzgarların olduğu alanlar, tipi gibi hallerde de dal kırılmaları, meyve dökülmeleri ile sonuçlanabilir. Daha olmayan meyvenin dökülmesi zarar olacaktır.  Hava şartları eğer tahmin edilemiyorsa bile, ağacın olduğu alanlarda kökün sağlam kalmasına yönelik destekler yapılabilir. https://www.ozgurfidancilik.com/ adresinde de chandler ceviz fidanı yetiştiriciliği ile ilgili detaylı bilgilere erişebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ