SON DAKİKA
Aksa Haber Bursa

PS5 Türkiye’de yeniden satışa çıktı fiyatı şaşkınlık yarattı

Sony’nin yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5, stoklarını kısa sürede tüketmişti. Geçen iki haftalık sürecin ardından PS5 yeniden Türkiye’de satışa sunuldu.

Sony, geçtiğimiz haftalarda yeni oyun konsolu PlayStation 5’i Türkiye’de satışa sunmuş ve dünya genelinde olduğu gibi stoklar kısa sürede erimişti. Öyle ki, PS5 karaborsaya düşmüş ve fiyatlar 15 bin TL’ye kadar tırmanmıştı. 2020 sona ermeden PS5’ler yeniden Türkiye’nin önde gelen e-ticaret sitelerinde satışa sunuldu. Ancak fiyatlar beklentilerin çok üstünde yer alıyor.

Sony’nin 8299 TL tavsiye edilen satış fiyatına karşın PS5 Türkiye fiyatları 11 bin TL’den başlıyor ve 13 bin TL’ye kadar çıkıyor. Stok sıkıntısı halen sürerken, ikinci el ilanlarında da fiyatlar 15 bin TL’yi buluyor. 

PlayStation 5’in öne çıkan teknik özellikleri

PS5, bir önceki jenerasyona oranla daha hızlı. Yapılan değişiklikle oyuncuların da daha rahat hareket edebilmesi sağlanıyor. Oyunlar ve yayınlar 100 kat hızlı. Ayrıca cihaz harici diskleri de destekliyor. DualSense’e dahil edilen hoparlör ve mikrofon da kulaklığa gerek olmadan kullanıcıların sohbet edebilmesine imkan tanıyor.

Yeni konsolda PS4 ve PS4 Pro oyunlarına geriye dönük uyumluluk da var. Grafik tarafında ise Ray Tracing desteği sadece ışıklarda değil gölgelerde, ses ve yansımalarda da kullanılıyor.

PlayStation 5 3 boyutlu ses teknolojisi olan Tempest 3D’yi kullanıyor.

İşlemci: 8x Zen 2 çekirdek – 3,5 GHz

GPU: 10,28 TFLOP, 36 CU 2,23 GHz

GPU mimarisi: Özel RDNA 2

Bellek: 16 GB GDDR6 / 256 bit

Bellek bant genişliği: 448 GB/sn

Dahili depolama: 825 GB SSD

IO: 5,55 GB/sn (Ham) 8-9 GB/sn (sıkıştırılmış)

Artırılabilir hafıza: NVMe SSD Slotu

Harici depolama: USB HDD desteği

Optik sürücü: 4K UHD Blu-ray sürücü

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ