SON DAKİKA
Aksa Haber Bursa

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal ‘2021 Yılı Para ve Kur Politikası’nı açıklıyor

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal, ‘2021 Yılı Para ve Kur Politikası’nı açıklıyor…

Naci Ağbal, toplantıya “Merkez Bankası için 2021’de yol haritasını oluşturan politika çerçevesini önemsiyoruz.” sözleriyle başladı. 

Ağbal’ın açıklamasından satır başları şöyle: 

Fiyat istikrarının önemine dair düşüncelerimi paylaşmak istiyorum, sürdürülebilir büyüme, toplumsal refahın ön koşuludur. TCMB’nin kendisine verilmiş görevi ve temel amacı fiyat istikrarı sağlamaktır. Bu ekonomik istikranın ön koşuludur. Kalıcı hale getirdiğimizde verimlilik ve rekabet gücümüz artacak, üretim istihdam artış gösterecek, uluslararası sermayeyi ülkemize çekmiş olacağız. İnsanımızın refahı artış gösterecek. Enflasyonu düşürmekte kararlıyız.

Türkiye’de ekonomik faaliyet mart ayı itibarıyla zayıflamaya başladı. TCMB bu dönemde salgının ekonomik ve finansal etkilerini sınırlamak amacıyla faiz indirimlerinin yanında bir dizi kapsamlı likidite tedbirini de uygulamaya koydu. Bu dönemde ekonomiyi destekleyici çok sayıda adım atıldı.

Enflasyondaki yükselişin temel belirleyicisi döviz kuru. 2021’de politika duruşumunuz sıkılığı enflasyonu etkileyen unsurlar dikkate alınarak, kararlılıkla sürdürülecek. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ