SON DAKİKA
Aksa Haber Bursa

Gölyazı Nekropol Alanı Açık Hava Müzesi Oluyor

Gölyazı Nekropol Alanı Açık Hava Müzesi Oluyor

Nilüfer Belediyesi’nin, Gölyazı’da gerçekleştirdiği Nekropol alanı kurtarma kazılarında ortaya çıkarılan buluntuların korunarak gelecek nesillere aktarılması amacıyla hazırladığı koruma projesi hayata geçiriliyor.

Proje tamamlandığında Gölyazı nekropol alanı, açık hava müzesi olarak ziyarete açılacak.

Nilüfer Belediyesi, tarihi değerleri geleceğe taşıyacak ve kültür turizmine kazandıracak önemli bir çalışmayı daha hayata geçiriyor. 2016 yılında Gölyazı’da, Uludağ Üniversitesi Arkeoloji Bölümü iş birliğiyle yapılan Nekropol alanı kurtarma kazılarında ortaya çıkan tarihi mezarların dış etkenlerden korunması ve alanın açık hava müzesi olarak düzenlenmesi çalışmaları başladı.

Nekropol alanında yapılan kurtarma kazılarında ortaya çıkan 6 farklı tipte 27 mezar ve çok sayıda mezar hediyesini kent kültürüne kazandıracak olan “Gölyazı Nekropol Alanı Açık Hava Müzesi” için bir süredir masa başında yapılan hazırlıklar, nekropol alanında devam ediyor.

Yapılan kazılarda ortaya çıkarılan mezarların, özellikle de Roma Dönemi’nde çok ender görülen kerpiç mezarların dış etkilerden korunarak gelecek nesillere aktarılması ve kültür turizmine kazandırılması amacıyla Gölyazı’nın doğal dokusuna uygun bir koruma projesi geliştiren Nilüfer Belediyesi, Bursa Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun onayını beklerken buluntuların zarar görmemesi için alanda geçici koruma önlemleri almıştı. Mezarların üzerine Plywood ismi verilen suya ve neme dayanıklı ahşap kasalar yerleştiren Nilüfer Belediyesi, Bursa Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun onayından sonra alandaki çalışmalarını başlattı.

Nekropol sahasında sürdürdüğü kurtarma kazıları ile bir yandan defineciler tarafından daha önce açılarak dağıtılan mezarları toparlayarak alanı koruma altına alan Nilüfer Belediyesi, diğer yandan nekropol sahasının bir bölümünü düzenleyerek kente başlangıçtan günümüze kadar defin ve ölü kültünü anlatan bir arkeopark kazandıracak. Gölyazı’daki yerleşimin tarihini anlamlandıran çalışmalar tamamlandığında yine doğal dokuya zarar vermeden bir peyzaj düzenlemesi yapılarak açık hava müzesi ziyarete açılacak.

Nekropol alanı ziyaret ederek çalışmaları yerinde inceleyen Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, projeden heyecan duyduğunu söyledi. Gölyazı’nın arkeolojik değeri çok yüksek bir bölge olduğunu vurgulayan Başkan Erdem, “Burada yapacağımız arkeopark alanında ölüm ve gömü ritüelini anlatan pano ve tabelaların yanı sıra teknolojiden de faydalanarak, simülasyon yöntemiyle bir kurgu içerisinde söz konusu ritüelin anlatımını da yaparak, ziyaretçilerin bu alanı daha iyi kavraması sağlanacak” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ