SON DAKİKA
Aksa Haber Bursa

Endüstriyel Mutfaklarda Kullanılan Profesyonel Pişirme Ekipmanları Neler ?

Endüstriyel Mutfaklarda Kullanılan Profesyonel Pişirme Ekipmanları Neler ?

Endüstriyel mutfaklarda kullanılan pek çok ekipman arasında en önemli olanların başında pişiriciler gelmektedir. Mutfaklarda sıcak yemek, pişiriciler aracılığıyla tamamlanır ve tüketilmek üzere sunuma hazırlanır.

Pişirme Ekipmanları

Pişirme ekipmanları profesyonel mutfakların temel taşlarından biridir.Uygun olmayan pişirme ekipmanları, mutfak çalışma alanını daraltıp diğer ekipmanların da verimsiz çalışmasına yol açıp bazen iş kapasitesinin düşmesine neden olabilir.  Pişirme ekipmanlarının seçiminde pişecek yemek miktarı, yemek çeşitleri, profesyonel mutfağın özelliği (okul, hastane, otel, restoran, catering vb.) konum, kullanılacak enerji kaynağı gibi özelliklerin dikkate alınması belirleyici olacaktır.

Pişirme Ekipmanı

Pişirme ekipmanı denilince akla gelen ilk ürüngeleneksel fırın çeşitlerive modelleri (konveksiyonel fırınlar) oluyor. Direkt ısıtma yöntemi ile çalışan bu endüstriyel mutfak ekipmanları yanında temel pek çok mutfak ekipmanı;gıdaların doğru ve sağlıklı şekilde pişirilerek tüketilmesi için hazır hale getirilmesine yardımcı olur. Aynı zamanda işletmenizin sektördeki kalite ve statüsünde belirleyici rol oynamaktadır. Paslanmaz çelik ve krom malzemelerden üretilmiş mutfak ekipmanları ile hijyen ve dayanıklılık sorununuz ortadan kalkacaktır.

Endüstriyel Mutfak Pişirme Ekipmanları

Endüstriyel mutfak pişirme ekipmanları pek çok temel ve yardımcı üründen oluşmaktadır.Özellikle profesyonel mutfağınız için seçim yaparken işletmenizin çalışma kapasitesine, tarz ve menüsüne göre seçimlerinizi yapmanız önemlidir. Bir ürünün gazlı ve elektrikli modeli olduğu gibi set üstü veya set altı çeşidi de olabilir. Bazı mutfak ekipmanları manuel modellerinin yanında robotik kesim seçenekleri de sunar.  Özellikle küçük alana sahip işletmeler yüksek miktarlarda yemek hazırlıyorlarsa farklı mühendislik ve tasarım özelliklerine sahip endüstriyel mutfak pişirme ekipmanları ile çözüm odaklı sonuçlar alabilirler.

Profesyonel bir mutfakta olması gereken temel pişirme ekipmanı arasında konveksiyonel ve buharlı-konveksiyonel fırınlar, ısınma süresi yüksek basınçlı ve sağlıklı buharlı pişiriciler, kaynatma tencereleri, sabit veya devrilir tava, kızartma tenceresi yerini alan her çeşit kızartmayı yapabilen fritözler, kömürlü veya elektrikle çalışan ızgaralar,  üst kızartmada kullanılan salamandıra, sos benmari hazırlanması veya pişmiş yemeklerin sıcak olarak saklanabilmesi için benmari makineleri, sıcaklık dolabı, daha çok buz çözdürme ve ısıtma amaçlı kullanılan ancak pişmesi tamamlanmamış bir yemeğin son dokunuşunu yapabilen mikrodalga fırınlar.

 

 

 

 

 

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ