SON DAKİKA
Aksa Haber Bursa

Cemre düştü mü 2. cemre ne zaman nereye düşer?

Havaların ısınması, baharın gelmesi anlamına gelen 2. cemre de bugün yani 26-27 Şubat’ta suya düştü. Cemre düşmesinin birincisi 19-20 Şubat’ta gerçekleşti. 1. cemre hava düştü. Peki 3. yani son cemre ne zaman, nereye düşecek? Kor anlamına gelen cemrenin üçüncüsü 5-6 Mart’ta toprağa düşecek. İşte cemre düşme sırası

 Bugün baharın müjdecisi cemrenin ikincisi suya düştü. Sırasıyla havaya, suya ve toprağa düşen cemre, havaya düşmesinin ardından şimdi ise suya düştü. Peki baharın artık iyice yaklaştığını, kışın bittiğini haber eden 3. cemre ne zaman düşecek? İşte cemre düşme sırası

Cemre düşme tarihleri, halk takvimi ve inanışına göre Kasım ayının 100. gününden itibaren hesaplanmaktadır. Buna göre 19-20 Şubat tarihlerinde havaya düşen ilk cemrenin ardından gözler ikinci cemre düşme tarihine çevrilmişti. Bugün ise 2. cemre suya düştü. 

Cemre ne zaman düşecek: Halk takvimi ve inanışına göre, kasım günlerinin 100. gününden 5 gün sonra cemrelerin düşmeye başlıyor. Cemrenin birer hafta aralıkla havaya, suya ve toprağa düştüğüne inanılıyor. Üç tane olan cemrenin birincisi havaya (19-20 Şubat), ikincisi suya (26-27 Şubat) ve üçüncüsü de (5-6 Mart) toprağa düşer.

Cemre hakkında bilgi: “Ateş”, “kor” anlamına gelen cemrenin her yıl şubat ayı sonunda başlayan takvime göre önce havaya, sonra suya, son olarak da toprağa düştüğü kabul ediliyor. “cemre düşmesi”, bahar bayramı nevruzun yaklaştığına da işaret ediyor.

“cemre düşmesi” hayvancılıkla uğraşanlar için soğuk nedeniyle dışarıya çıkartamadıkları hayvanların otlaklara kavuşma zamanının yaklaştığını, tarımla uğraşanlar için de toprağın işlenme dönemine gelindiğini ifade ediyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ