SON DAKİKA
Aksa Haber Bursa

1 dilim kızarmış ekmek kaç kalori? Beyaz ekmeği kızartırsanız kalorisi düşüyor

Beyaz ekmek kalorisi en yüksek ekmekler arasında yer alıyor. 1 dilim beyaz ekmeği kızartırsanız kalorisi yarı yarıya düşüyor.

Lif oranı düşük olan beyaz ekmek kan şekerini de çabuk yükseltir çabuk acıktırır, doyuruculuğu azdır. Bu sebeple çavdar, tam buğday yahut kepek ekmeği tercih edilmelidir. Kızarmış ekmek, normal ekmeğe göre yarı yarıya daha düşük kalorilidir. Kızarmış ekmeğin besin değerleri düştüğü için kalori değerleri de buna bağlı olarak düşmektedir. 1 Normal dilim kızarmış ekmek 37 kalori değerindedir.

Hangi ekmek kaç kalori?

Tam buğday ekmeğini ya da kepekli ekmeği tercih ederseniz 1 dilimi 65 kaloridir. 1 dilim beyaz ekmek 90 kalori olduğundan diyet yapacaklara genellikle kepekli ya da tam buğday ekmeği tüketmeleri önerilir. Ekmeği kızarttığınızda kalorisi 37’ye düştüğünden bunu da tercih edebilirsiniz. Kalorisi en yüksek ekmekler ise sandviç, mısır ve hamburger ekmeği. Ekmeklerin kalori oranları şöyle:

1 dilim beyaz ekmek 90 kalori
1 dilim çavdar ekmeği 75 kalori
1 dilim kızarmış ekmek 37 kalori
1 dilim tost ekmeği 75 kalori
1 adet beyaz sandviç ekmeği 136 kalori
1 adet hamburger ekmeği 165 kalori
1 dilim mısır ekmeği 105 kalori
1 dilim kepekli ekmek 65 kalori

Ekmek B1, B2, B3, B9, demir, tiamin, riboflavin, niasin, folik asit gibi değerli vitamin ve mineralleri içerir. Vücuda gereksinim duyduğu vitaminleri veren, enerji sağlayan, kan hücresi oluşumuna destek sağlayan ve sinir sisteminin korunmasını sağlayan bir yiyecek olan ekmek, kalp sağlığını koruyucu folat sayesinde de  önemini pekiştirir. İşlemden geçmiş ekmekler (beyaz ekmek gibi) bu çok değerli mineral ve vitaminlerin çoğundan yoksundur. Bu sebeple ekmeği evde yapmak, onu besin değeri açısında çok daha değerli kılar.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ